Shrubs

Problem of the Week - August 02, 2021


Shrubs Image

You head to a local nursey to purchase three different kinds of shrubs for a remodel of your front yard.  One kind costs $40 each, another costs $10 each and a third was only $1 each.  You pay $259 for 100 shrubs.  How many of the $1 shrub did you purchase?

Submit answer

Immediately after your correct answer is submitted, your name will be posted here.

Past problems
Individual Monthly & Annual Rankings
Leaderboard Monthly & Annual Rankings

Custom Leaderboards Are Here!

Take the competition to the next level and encourage participation by creating custom leaderboards for your students or friends to join. Click below to try it out now!

Get Started with Custom Leaderboards

Need Scratch Paper?

We encourage you to use the free online math software and mobile app from ClassPad as your digital scratch paper while solving the problems on our site!

Use ClassPad for digital scratch paper to solve this problem!